Mūsų klinika specializuojasi vaikų ir naujagimių priežiūroje, todėl kiekvieną mėnesį prie klinikos prisirašo keli naujagimiai prie vaikų ligų gydytojos.
Naujagimis – nuo gimimo momento iki mėnesio (4 savaičių) žmogus vadinamas naujagimiu, po to mažylis oficialiai tampa kūdikiu.
Pirmąjį mėnesį po gimdymo mažylis būna pažeidžiamiausias, nes iš mamos įsčių patenka į visai naują aplinką, prie kurios turi prisitaikyti. Kadangi naujagimis pirmąsias valandas patiria didelį stresą – labiausiai jį ramina mamos artumas, būtina mažutį šnekinti, jam šypsotis, mažylis nurimsta priglaustas prie kairiosios krūties, mat tuomet girdi motinos širdies plakimą, kuris jį lydėjo visus devynis mėnesius pilve.
Sveikas išnešiotas naujagimis sveria nuo 2500 iki 4200 g (kai kurie ir daugiau). Mažylio ūgis paprastai siekia 48-56 cm. Ne tik stambaus sudėjimo, aukštų tėvų naujagimiai sveria daugiau, bet ir berniukai svoriu dažnai lenkia mergaites, o tų pačių tėvų antras, trečias vaikas gimsta taip pat sunkesnis nei pirmagimis. Gimdymo metu vaikutis dėl spaudimo gali susižeisti, todėl jo kūnas gali būti nusėtas gimdymo dėmių, vienos jų išnyksta dar tą pačią dieną, kitos gali likti pastebimos net iki metų. Naujagimis kvėpuoja du kartus dažniau (30-60 įkvėpimų per minutę, kartais nereguliarių), ir jo širdis plaka du kartus dažniau nei suaugusio žmogaus (130-160 dūžių per minutę). Naujagimis pramiega maždaug dvidešimt valandų per parą. Atsibunda mažylis tik tada, kai praalksta, ką nors skauda (pavyzdžiui, kamuoja diegliai), kai šlapios sauskelnės, šalta ar nepatogu gulėti.
Naujagimio skausmai (pilvo diegliai)
Tiksliai nežinoma, kodėl atsiranda naujagimio skausmai (dažnai jie pasireiškia jau nuo trečiosios gyvenimo savaitės ir užtrunka pirmuosius tris mėnesius, tačiau kartais ir ilgiau), tam įtakos gali turėti nepakankamai išsivysčiusi virškinimo sistema. Jei vaikutis garsiai verkia ir riečiasi – gali būti, kad jam skauda pilvuką, tad diagnozę gali patvirtinti tik gydytojas. Kaip numalšinti šiuos skausmus vieno recepto nėra, įvairių šalių gydytojai siūlo įvairius būdus, tinkamiausią pasirenka pats mažylis. Būtina atminti, kad mažylis labai jautrus mamos nuotaikoms ir jaučia jos susierzinimą ar nuovargį, todėl maitinti naujagimį reikia nusiraminus ir nesuirzus, o jei mažylis verkia – raminti jį turi tas iš tėvų, kuris jaučiasi geriau ir mažiau pavargęs.
Spazmai neprasideda iš karto po gimimo, bet po kelių dienų ar net savaičių. Kūdikis suriečia arba ištiesia kojytes, sustingsta ir verkia, verkia… Dažniausiai taip atsitinka po maitinimo. Viduriukai užkietėja arba pasikeičia išmatų spalva. Spazmai gali trukti kurį laiką. Paprastai užeina pavakariais, gali tęstis visą naktį, o pačiu blogiausiu atveju – ir visą dieną. Tėvams tai blogiausias košmaras.
Kaip padėti kūdikiui, kuriam dažnai pučia pilvuką?
Prieš maitinimą guldykite ant pilvuko, stiprinkite tiesiuosius pilvo raumenis. Po žindymo 30-40 min. palaikykite stačią, priglauskite jo keliukus prie pilvo. Po to, kai baigs atpylinėti, raugėti oru, paguldykite ant dešinio šono. Duokite dujų kaupimąsi mažinančių vaistų (apie tai žemiau).
Nuo kokių maisto produktų pučia pilvą?
Kūdikiui gali pūsti pilvą, kai žindanti mama valgo daug ankštinių (pupelių, pupų, žirnelių, žirnių, lęšių), kopūstinių daržovių, svogūnų, česnakų, ropių, ridikų, ridikėlių, patiekalų su soja, rabarbarų, kriaušių, saldžių obuolių, slyvų, uogienių, vynuogių, geria daug pieno (ne visi suaugę asmenys vienodai gerai toleruoja pieno cukrų – laktozę). Rečiau kūdikiui gali pūsti pilvą ir nuo kitų, čia neišvardintų maisto produktų. Pilvo pūtimo priežasčių yra daug, ne visada pučia pilvą nuo maisto. Kai žindomam kūdikiui pučia pilvuką, mama privalo būti nuovoki, pastebėti koks maistas ir jo kiekis ar jos pačios nuotaika mažyliui sukelia pilvo pūtimą. Kartais nereikia pilvą pučiančių produktų visai atsisakyti, užtenka tik sumažinti jų kiekį.
Dujų daugiau išsiskiria, kai vaikas valgo kefyrą, rūgpienį. Tai normalu. Abu minėtus produktus galima pakeisti jogurtu, nes nuo jo mažiau pučia pilvą.
Papildomos rekomendacijos:
Tokiu atveju rekomenduojama:
– karšta šildyklė ant vaiko pilvuko (atsargiai, nenudeginkite. Šildyklė po jos pašildymo tui kelias minutes pavėsti).
– krapų sėklų arbata (naujagimiui 0,5 – 1 arbatinis šaukštelis paruoštos arbatos). Arbata ruošiama 1 arbatinį šaukštelį sėklų užpylus puse stiklinės verdančio vandens.
– Vaistai: Colinox, Babyfen, Espumisan L 40 mg/ml geriamosios suspensijos, Smecta milteliai ir kt.
Interneto svetainės įstaigoms www.svetainesistaigoms.lt